KRZEM: SPRZYMIERZENIEC JĘDRNEJ SKÓRY

Krzem jest jednym z najbardziej rozpowszechnionych pierwiastków chemicznych na Ziemi. Zajmuje drugie miejsce po tlenie. Został odkryty w 1817 roku przez szwedzkiego chemika Jönsa Jacoba Berzeliusa.

W przyrodzie występują dwie formy krzemu:

– organiczny

– mineralny

Krzem mineralny jest niezbędnym składnikiem skorupy ziemskiej. Jest również niezbędnym pierwiastkiem śladowym dla ludzkiego organizmu (źródło organiczne), ponieważ bierze udział w rozwoju tkanki łącznej, występującej w mięśniach, skórze, kościach, chrząstkach i tętnicach. Bierze również udział w procesie mineralizacji kości.

 

Zalecane dzienne spożycie krzemu to 25 mg dla osoby dorosłej. Ilość krzemu w organizmie maleje z wiekiem, zwłaszcza przy diecie ubogiej w warzywa i owoce. W rezultacie wzrasta ryzyko wystąpienia niedoborów:

– przedwczesnego starzeni się skóry,

– zapalenia ścięgien,

– łamliwych paznokci i włosów,

– osteoporozy.

 

  1. KRZEM: GDZIE MOŻNA ZNALEŹĆ TEN PIERWIASTEK ŚLADOWY?

Wszystkie zdrowe tkanki ludzkiego organizmu zawierają krzem. Niestety z wiekiem jego ilość maleje, a tkanki ulegają degradacji. Niedobór pierwiastka może prowadzić do zaburzeń i patologii.

Krzem pomaga w utrzymaniu zdrowych kości i stymuluje tworzenie włókien kolagenowych w celu ujędrnienia skóry. Odgrywa również rolę w strukturze keratyny, dzięki czemu włosy stają się gęstsze, a paznokcie mniej łamliwe.

Dlatego ważne jest regularne spożywanie krzemu.

Jest on obecny w :

– produktach roślinnych: pełnoziarnistych zbożach, zewnętrznych owocach, warzywach itp.

– wodzie

– kawie

Rośliny, które zawierają najwyższe stężenie krzemu organicznego to pokrzywa, skrzyp lub bambus, pszenica, owies i jęczmień.

 

Obecnie dostępne są kosmetyki na bazie krzemu, które skutecznie uzupełniają jego niedobory w skórze.

luksusowe kosmetyki Gemology krzem

 

  1. KRZEM W KOSMETYKACH UJĘDRNIAJĄCYCH SKÓRĘ

 

Krzem bierze udział w syntezie kolagenu, elastyny i kwasu hialuronowego. Wpływa na elastyczność i jędrność skóry. W Gemology korzystamy z tych cennych właściwości krzemu i wykorzystujemy je w kosmetykach spowalniających procesy starzenia się skóry (redukcja zmarszczek, ujędrnienie, nawilżenie skóry).

 

Co ciekawe, krzem bierze również udział w produkcji komórek układu odpornościowego i niektórych przeciwciał, zapewniając dodatkową ochronę skóry.

 

  1. KRZEM: JAKI PRODUKT GEMOLOGY WYRÓWNUJE NIEDOBÓR KRZEMU?

 

Krzem jest stosowany głównie w przeciwzmarszczkowych produktach do pielęgnacji skóry. Działa również na odnowę komórkową i poprawia jakość skóry.

 

Koncentrat ujędrniający z Ametystem jest stworzony na bazie Ametystu – kamienia złożonego głównie z krzemu. Pierwiastek śladowy działa w koncentracie jako składnik silnie ujędrniający i poprawiający strukturę skóry (wpływa na zwiększenie ilości kolagenu i kwasu hialuronowego). Jego działanie jest połączone z chromem, który ma działanie matujące i reguluje wydzielanie łoju oraz zawęża ujścia mieszków włosowych.

 

 Krzem jest niezbędny dla zdrowia naszego organizmu:

 

– utrzymuje gospodarkę kostną,

– zmniejsza ryzyko osteoporozy, choroby zwyrodnieniowej stawów i miażdżycy,

– zachowuje zdrowe włosy i paznokcie,

– zmiękcza, ujędrnia i uelastycznia skórę,

– opóźnia pojawianie się zmarszczek i linii mimicznych.