Future of beauty is mineral
Dr Roberto Cavagna – dermatolog, chirurg z 30 letnim doświadczeniem pracy dla sektora dermo-estetycznego wyjaśnia rolę minerałów, ich wpływ na skórę. Wyjaśnia dlaczego pierwiastki śladowe są i zawsze będą zasadnicze dla utrzymania dobrej kondycji skóry.
Zdrowie skóry zależy i będzie zależało w coraz większym stopniu od obecności i miejscowego dostarczania pierwiastków śladowych.
Nie będąc w stanie wyprodukować pierwiastków śladowych, nasza skóra (podobnie jak nasze ciało) bardzo potrzebuje minerałów, szczególnie Oligoelementów, które coraz trudniej znaleźć w pożywieniu i wodzie, coraz bardziej ubogich w te mikromolekuły. Oligoelementy to wieczne i niezniszczalne, prawdziwe „katalizatory biologiczne” zdolne do przyspieszenia reakcji biologicznych 10, 100, 1000 razy.
Witaminy, białka i węglowodany nie mogą być metabolizowane bez aktywacji enzymatycznej przez pierwiastki śladowe. Witamina C z owoców cytrusowych, beta-karoten z warzyw, antyoksydanty z borówek czy likopen z pomidorów byłyby mało przydatne dla organizmu, bezcennego orszaku niezbędnych oligoelementów.
Witalność wszystkich naszych komórek, w tym oczywiście komórek skóry, zależy od pierwiastków śladowych:
- Wapń jest niezbędny do działania witaminy C
- Cynk dla witaminy A
- Magnez dla kompleksów witaminy B
- Selen do wchłaniania witaminy E
Dlaczego kosmetyki mineralne?
Ponieważ minerały – „drogocenni przyjaciele” występują coraz rzadziej, coraz słabiej są wchłaniane i wykorzystywane, a skóra, podobnie jak całe ciało, coraz bardziej cierpi z powodu ich braku, ponieważ z biegiem lat zawartość minerałów w organizmie ubożeje.
Jednocześnie jesteśmy świadkami wzrostu problemów dermatologicznych i starzenia się skóry które wymagają zabiegów bogatych w oligolementy ze względu na ich silne oddziaływanie na wszystkie funkcje skóry, w naturalny, niefarmakologiczny sposób.
Zdrowie skóry zależy więc i będzie zależeć w coraz większym stopniu od oligoelementów i soli mineralnych. Najskuteczniejszym sposobem ich dostarczania do skóry jest kosmetyk, ponieważ jako małe cząsteczki, naładowane elektrycznie, są one natychmiast wchłaniane i aktywne już przy mikrometrycznym stężeniu.
Dlatego logiczne i skuteczne jest stosowanie w kosmetykach, oprócz zdrowych składników aktywnych, również miedzi, żelaza, manganu, sodu, potasu – energii niezbędnej do zapewnienia, że składniki aktywne będą wchłaniane, metabolizowane, aby działać w pierwszej kolejności i intensywnie na skórę oraz:
- chronić jej DNA przed wolnymi rodnikami,
- regenerować ją po oddziaływaniu promieniami UV i agresji środowiska zewnętrznego
- utrzymywać właściwy stopień nawilżenia i elastyczności
- opóźniać starzenie się komórek,
- leczyć i naprawiać różne zaburzenia i dolegliwości
Indywidualnie, oligoelementy wykonują tysiące działań, jedne ważniejsze od drugich:
ŻELAZO: dotlenia i działa anti-age. Jest silnie skoncentrowane w szafirze i hematycie. Obecne jest także w ametyście, jaspisie, perydocie, białym kwarcu i turmalinie. Aktywuje witaminę C i enzym Prolyl-hydroksylazy, który inicjuje produkcję prokolagenu.
CYNK: dermoreparator, silnie skoncentrowany w kamieniu smitsonitu. Jest kluczem stymulującym ponad 300 enzymów komórkowych. Przeciwdziała powstawaniu najbardziej toksycznych rodników starzenia (AGE: Advanced Glycation Endproducts). Jako bakteriostatyczny aktywuje mechanizmy odpornościowe i naprawia posłoneczne uszkodzenia skóry.
MAGNEZ: naskórkowy regenerator silnie skoncentrowany w perydocie, obecny w opalu, czerwonym jaspisie, hematycie i granacie. Aktywator oddychania komórkowego i produkcji energii. Ładuje mitochondria- baterie komórkowe wszystkich organów. Usprawnia komunikację komórkową oraz prędkość i przemianę materii.
KRZEM: uelastycznia i działa przeciwzmarszczkowo. Silnie skoncentrowany w jadeicie, opalu, kwarcu, ametyście, lapis lazuli. Zwiększa produkcję keratynocytów oraz reguluje strukturę i elastyczność skóry. Posiada właściwości nawilżające oraz przyspiesza gojenie i naprawę ran. Stymuluje, wraz z żelazem, prolyl hydroksylazę, uczestniczącą w syntezie kolagenu i elastyny.
Jaka jest istota minerałów?
GRA ZESPOŁOWA: właśnie w pracy zespołowej minerały naszego organizmu działają w wyjątkowej synergii:
KOMUNIKACJA KOMÓRKOWA: magnez i wapń kontrolują zdrowie skóry, jej cykl wzrostu, aktywność enzymów, witamin, aminokwasów oraz innych składników odżywczych.
METABOLIZM I SYNTEZA: siarka, cynk, miedź, potas i magnez przyspieszają produkcję białek strukturalnych skóry (kolagen, elastyna, kwas hialuronowy, filagryna, keratyna).
NAWILŻANIE: sód, potas i magnez przywracają i utrzymują właściwy stopień nawilżenia. Dzięki właściwościom hydrofilowym i higroskopijnym zatrzymują cząsteczki wody zapobiegając ich parowaniu.
DETOKSYKACJA: siarka i potas pomagają w eliminacji toksyn ze skóry, kolejnego po nerkach i płucach organu wydzielniczego.
DOŁADOWANIE KOMÓRKOWE: potas, sód, wapń i magnez zapewniają polaryzację błon komórkowych od których zależy witalność skóry.
ANTYOKSYDACJA: wszystkie minerały uczestniczą, zarówno fizycznie jak i chemicznie, w walce z wolnymi rodnikami.
DZIAŁANIE PRZECIWZAPALNE: cynk, magnez, selen, mangan i miedź zmniejszają i naprawiają uszkodzenia komórkowe wywołane zapaleniem, zaczerwienieniem, obrzękiem, bólem i podrażnieniem skóry, zapobiegając chorobom dermatologicznym i starzeniu się.
OCHRONA: cynk, mangan, siarka i selen działają w synergii z komórkami immunologicznymi skóry (komórki Langerhansa i T). Stanowią pierwszą linią obrony przed infekcjami mikrobiologicznymi, uszkodzeniami DNA i chorobami skóry.
ODŻYWIANIE: wapń, magnez, potas i żelazo odżywiają skórę od wewnątrz, w sposób osmotyczny.
NATURALNY CZYNNIK NAWILŻAJĄCY (NMF – Natural Mostruising Factor): magnez i wapń są niezbędnymi składnikami w tworzeniu tego mixu samo nawilżającego naszej skóry, dzięki koncentracji filagryny, którą stale regulują i kontrolują.
RÓWNOWAGA KWASOWA SKÓRY: minerały decydują o utrzymaniu pH skóry o idealnych parametrach podczas ciągłej wymiany krwi i limfy.
Te bardzo małe, ale niezbędne molekuły są natychmiast rozpoznawane i doceniane także przez najbardziej narażone skóry, ponieważ dynamizują naturalne biologiczne procesy skórne i stymulują do:
– odzyskania utraconej witalności,
– wzmocnienia struktury i obrony przed agresją zewnętrzną,
– odpowiadania wcześniej i lepiej na ataki oksydacyjne i zapalne,
– utrzymania aktywnych naprawczych systemów endogennych,
– zagwarantowania niezbędnego trofizmu skóry nawet w najbardziej krytycznych sytuacjach,
– opóźniania procesu starzenia.
Dr Roberto Cavagna, chirurg, dermatolog i wenerolog
z trzydziestoletnim doświadczeniem pracy na stanowisku
Dyrektora Naukowego wiodących firm sektora dermo-estetycznego.
Dyrektor Medyczny Ambulatoryjnych Poradni Specjalistycznych
i centrów termalnych. Dyrektor Naukowy SpaEmotions.
Wykładowca psychosomatyki, elektrologii, dermatologii i kosmetologii.
Autor książki „Dermatologia praktyczna” dla pracowników spa & wellness.